A vendéglátás illemtana
2009.02.19. 16:58

Tanulási segédlet nyolcadikosoknak és minden érdeklődőnek
MEGHÍVÁS
A legtöbb esetben valamilyen ünnepi alkalomból hívunk össze társaságot. Ne forogjon minden gondolatunk akörül, hogyan etessük, itassuk agyon vendégeinket. Vacsorára szóban, vagy telefonon hívjuk meg barátainkat. Nem aznap, hanem jóval előtte, hogy vendégünknek legyen alkalma idejét beosztani. Házaspárokat, jegyespárokat csak együtt illik meghívni. Ha nőtlenek és hajadonok is vannak, a házigazda igyekezzék egyenlő arányban meghívni őket
A vendégeket általában a házigazda fogadja, de az ajtónyitást egy nagyobbacska gyerek is elvégezheti.
A házigazda nem ül le addig az asztalhoz, amíg minden vendége helyet nem foglal.
Amikor megérkezünk, először a háziakat és azok hozzátartozóit üdvözöljük, utána a többi vendéget. Lehetőleg már a háziak köszöntésénél mondjunk köszönetet a meghívásért.
A vendéglátók minden vendégükkel váltsanak legalább néhány szót, segítsék a nehezen kibontakozó társalgást.
Távozáskor a házigazda kötelessége, hogy a kabátot felsegítse a vendégekre.A házigazda vendégeit egészen az ajtóig kíséri. Tisztán nőkből álló társaság távozásakor a háziasszony kíséri ki barátnőit. A vendégek lehetőleg egyszerre távozzanak, ha lehet, ne "felejtődjön " ott senki.
Illendő, hogy a vendégek adandó alkalommal szintén meghívják vendéglátóikat.
Néhány apró jótanács:
- az első látogatást lehetőleg ne nyújtsuk túl hosszúra
- ha ünnepi meghívásról van szó,vigyünk virágot a vendéglátó háziasszonynak
- ha étkezésre vagyunk hivatalosak, addig ne üljünk asztalhoz, míg a háziasszony le nem ül, vagy erre fel nem szólít minket
- ha saját ismerősünket is szeretnénk elvinni, kérjünk erre a meghívó házigazdától engedélyt
- ne feledkezzünk ott látogatási idő után.
TERÍTÉS
Akkor is gondosan kell teríteni az étkezéshez, ha szűk családi körben étkezünk. A tányérokat úgy helyezzük el, hogy köztük legalább 60 cm-es távolság legyen. Vigyázzunk, hogy az asztal lábához ne ültessünk vendéget, az asztal lába két vendég közé essen. Ne helyezzünk az asztalra sok magas virágot. Az asztalterítő lehetőleg úgy borítsa az asztalt, hogy legfeljebb 20 cm lógjon le belőle. A szalvétát összehajtva tegyük a tányér bal oldalára.
Az edények elhelyezését a lapos tányérokkal kezdjük. Ha előétel van, a lapos tányérokra kistányérokat helyezünk. Ha nincs előétel, akkor a leveses tányér jön a lapostányér tetejére.
A kést a tányér mellé, a jobb oldalra tesszük, élével a tányérok felé fordítva. A villa helye az ellenkező oldalon van, a hegyével fölfelé néz. A kanalat vagy a kés mellé, vagy a tányér elé tesszük, mellé pedig a kiskanalat. Ha halkést vagy halvillát használunk, tegyük őket a rendes kés, illetve villa mellé.
A savanyúságos, vagy kompótos tányért a nagy tányértól balra tesszük, jobbra pedig a poharakat helyezzük. Só,- paprika - és borstartó lehetőleg több is legyen az asztalon.
Uzsonnára kisebb tányérokkal terítsünk. A tányérok mellé jobbra a csészealjat és a csészét helyezzük. A kávéskanál helye a csészealj jobb oldala. Mindig a csészealjra tegyük a kiskanalat használat után, nehogy összepiszkítsa a terítőt.
VISELKEDÉS AZ ASZTALNÁL, EVŐESZKÖZÖK HASZNÁLATA
Az étkezés az asztalkendő kibontásával kezdődik. Ehhez akkor foghatunk, ha az első étel már megjelent az asztalon. Az asztalkendőt a térdünkre terítjük. Ha papírszalvétával van terítve, használat után gombóccá gyúrva a leszedésre váró tányérba tesszük.
EVŐESZKÖZÖK, VILLA, KÉS.
A kést fogjuk jobb kezünkbe, hogy a vágás határozottabb legyen vele, a villát pedig a balba. Mindkét evőeszközt a hüvelyk, a mutató és a középső ujjunk között tartjuk. Könnyedén használjuk a kést, nem ízléses a mutató ujjunkat a villa ágára, vagy a kés pengéjére helyezni. Ha étkezés közben a kést nem használjuk, helyezzük a tányér szélére. Ha az étkezést befejeztük, az evőeszközöket a tányérra helyezzük, egymással párhuzamosan, a nyelük jobbra nézzen.
KANÁL HASZNÁLATA
Ne a kanál oldaláról szippantsuk fel a levest, ne szürcsöljünk. Hegyével fordítsuk magunk felé a kanalat, úgy közelítsünk vele a szájunkhoz. Ne az egész kanalat kapjuk be. Kanalazás közben ne döntsük meg a tányért. Étkezés befejeztével a kanalat lenyalás nélkül helyezzük a tányérra. Főzeléket, húst, tésztát ne kanállal együnk.
Kenyeret az asztalnál törjük, ne harapjuk.Ha a kenyeret megkenve szolgálják fel, akkor nem törjük, és a szendvicseket is harapjuk.
Ha a levest csészében tálalják, akkor bal kezünkkel a csésze fülét fogjuk, jobb kezünkkel pedig kikanalazzuk a levest. A maradékot sabad kiinni.
A sülteket vagy egyben, vagy felszeletelve tálalják. Fontos szabály, hogy a tálalóedényen lévő húshoz ne nyúljunk saját késünkkel, azt az odakészített evőeszközzel helyezzük tányérunkra, és saját késünkkel ott folytassuk a feldarabolást.
Lehetőleg ne előre daraboljuk fel az egészet, mindig csak a következő falathoz valót szeljük le. Az aprószárnyasok csontját kézbe foghatjuk nyugodtan. / DE libacomb, sertéskaraj nem kézbevaló /
APRÓSÁGOK RÖVIDEN
A rizst csak villával esszük.---A tejberizs, tejbegríz evőeszköze a kanál.---Ha hús nélkül esszük a főzeléket, csak villát használunk hozzá.---Gombócot általában csak villával eszünk.---A kompótot kompóttányérból kanalazzuk. A magvakat a kiskanál segítségével tesszük félre és nem köpködjük.--Almát, nagyobb gyümölcsöt 4-8 darabra vágva fogyasztjuk.---Mandarint, narancsot kézzel is hámozhatunk.---Szőlőt szemenként csipegetjük a fürtről.---Ha a sajtot szeletenként tálalják, villánkkal veszünk tányérunkra és a héját levágjuk. ---A kemény sajtot késsel-villával esszük.---Kávé fogyasztásánál a keverő kanalat mindig vegyük ki a csészéből, amikor isszuk.---A cukortartóból a cukrot a tartóba helyezett kanállal vegyük ki.---Teáscsészét két marokra is foghatjuk.
Tortát, krémest stb. tortavillával vagy kiskanállal fogyaszthatunk. Kalácsot, aprósüteményt kézbe fogva ehetünk. Mindenféle sütemény fogyasztásához használjunk tányért.
Fogak tisztogatását lehetőleg ne az asztalnál végezzük, ha mégis múlhatatlan, egyik kezünkkel takarjuk el szájunkat.
ITALOK FOGYASZTÁS
SÖR
A sört palackban, vagy kancsókba töltve tehetjük az asztalra. 2-3 dl-es poharakat tegyünk fel, megfelel a vizespohár is. Töltésnél tartsuk poharunkat kissé ferdén.
BOR
Lehetőleg a család, a vendégek ízlésének megfelelően szolgáljunk fel édes vagy nem édes borokat. Lehetőleg borospoharakat terítsünk fel.
MIHEZ MILYEN BOROK ILLENEK ?
---előételhez : édes
----halhoz, sülthöz: fehér bor
-----vadas és más nehéz húsokhoz: vörös bor
Egyáltalán ne töltsük csordultig a poharakat, mert kilötyöghet. Mindig állva, egy kézzel töltsünk a vendég poharába. Először magunknak töltsünk egy kortyot, annak megállapítására, hogy fogyasztható-e az ital. Poharat csak akkor töltsünk újra, ha az kiürült. Ha valakinek nincs szándéka tovább inni, ne erőltessük. Nők ne töltsenek maguknak soha, hanem kérjék meg a társaság egyik férfi tagját. Lehetőleg ne nyúljunk addig a pohárhoz, még a házigazda fel nem emelte a saját poharát. A férfi koccinthat jobb és baloldali asztaltársával. A koccintást az idősebbek kezdeményezik. Ha a házigazda a társaság egy nőtagjával koccintott, folytatnia kell az asztalnál ülő valamennyi nővel. A pohár fogásánál a kisujjunk maradjon a helyén, ne emeljük magasba.
Az első pohárköszöntőt a házigazda, vagy a házigazda vendégei közül a legtekintélyesebb mondja el. Általában az egyes fogások közötti szünetben szokás elmondani. Ha a szónok az ünnepeltre emeli poharát, az egész társaság köteles felállni, koccintani és inni.
DOHÁNYZÁS
Utcán lehetőleg a nők ne gyújtsnak rá, a férfiak ezt megtehetik. Köszönéskor a pipát, cigarettát vegyük ki a szájunkból, ugyanígy beszélgetés közben is. Addig ,még valaki eszik az asztalnál, nem illik rágyújtani. Ha tüzet adunk valakinek, a cigarettát vegyük ki a szájunkból. Ha valaki pipázik, feltétlenül kérjen engedélyt a rágyújtásra,sokan nem állhatják a pipafüstöt. Az igazi dohányosok kiveszik a gyufát a tűzzel kínáló kezéből, és maguk gyújtják meg cigarettájukat. A fiatalok adjanak tüzet az idősebbeknek. Ezt ugyan megtehetik az idősebbek is, de először saját cigerettájukat gyújtsák meg. Ha egy férfi nőtől kér tüzet, ne a nő gyújtsa meg a gyufát, hanem adja át a dobozt a férfinak, hadd szolgálja ki magát. Egy nő még idős férfinak sem ad soha tüzet, nem veszi el a feléje nyújtott gyufát, megvárja, hogy neki szolgáljanak tűzzel.
közzétételre, mert kétségbeejtő tájékozatlanságot ,tanácstalanságot látok a fiatalok körében, egyes helyzetek felmerülésekor. Szeretnék segíteni abban ,hogy a felnőttek kedvezőbben itéljék meg magatartástokat. Ne röstelljétek kézbevenni a regényt, valószínűleg könyvtárakban hozzájuttok. Esetleg könyvesboltokban is
|