Hírek : Miért ünnepeljük az Állatok Világnapját? |
Miért ünnepeljük az Állatok Világnapját?
2006.10.03. 19:19
AZ ÁLLATOK VILÁGNAPJÁt október 4-én ünnepeljük. Ez a nap Assisi Szent Ferencnek, az állatok védőszentjének halála napja.Ezen a jeles napon számos külföldi állatvédő és vegetáriánus szervezet emlékezik meg a gazdasági állatokról az egyik leghíresebb vegetáriánus, Mahatma Gandhi születésnapján, aki a következőket mondta: "egy nemzet nagysága és erkölcsi fejlettsége híven tükröződik abban, ahogyan az állatokkal bánik."
A rendezvény célja a különböző korosztályok szemléletformálása az élet tiszteletén alapuló társadalom kialakítása érdekében. Ennek része az állattartó és nem állattartó lakosság konfliktusainak enyhítése. Felhívjuk az emberek figyelmét arra, hogy ne csak ezen a napon figyeljenek oda az állatvédelemre, hanem a hétköznapokban is.
Október 4. ÁLLATOK VILÁGNAPJA
Az Állatok világnapját minden évben október 4-én, Ferenc napján ünnepeljük. Ez a nap tisztelgés Assisi Szent Ferenc előtt, aki már a 13. század elején azt hirdette, hogy mindent szeretnünk kell, ami körül vesz minket, legyen az élő vagy élettelen. Ferenc, ahogy életrajzírói nevezik, Assisiben, egy gazdag posztókereskedő gyermekeként született 1182-ben. A nélkülözéseket nem ismerő, dalos kedvű, költői hajlamú, a lovagi eszmékért lelkesedő ifjú egyik napról a másikra, „az Úr akaratának engedelmeskedve” levetette drága ruháit, elhagyta szüleit és a betegek, szegények gyámolítójává, Isten igéinek hirdetőjévé szegődött. III. Honorius pápa áldásával követőiből szerzetesrendeket alapított. Gondolkodásának és tetteinek középpontjában a feltétel nélküli szeretet állt. Már életében legendák születtek az állatoknak szóló prédikációiról, az állatokkal való beszélgetéseiről. A halálát követő második évben, 1228-ban szentté avatták, de a 20. század derekán VI. Pál pápa a környezetvédők védőszentjévé is felavatta. Éppen ezért október 4-én világszerte nemcsak a ferences rendi szerzetesek emlékeznek meg rendalapítójukról, hanem az állatok világnapja rendezvényeivel, az állat- és természetvédők is. Magyarországon 1991-től, elsősorban állatvédő szervezetek és állatkertek rendezésében tartanak rendszeresen Állatok világnapja megemlékezéseket. Az utóbbi években azonban e jeles napot már az óvodák, iskolák és a természetvédelemmel foglalkozó sokféle más szervezet is szívesen beveszi zöld ünnepei sorába.
„Amelyik kultúra ismeri az állattársak iránti együttérzést, az minden tekintetben érzékeny és gondoskodó. Amelyik kultúra érzi a rokonságot az állatokkal, hű marad a gyökereihez.” (Desmond Morris: Az állati jogok szerződése) „A tulajdonképpeni állatvédelem közvetlenül nem gazdasági és nem környezetvédelmi ésszerűségből, hanem etikai megfontolásból ered.” (Környezetvédelmi Lexikon) „…annak tudatában, hogy az állatok érezni, szenvedni és örülni is képes élőlények, tiszteletben tartásuk, jó közérzetük biztosítása minden ember erkölcsi kötelessége,…” (1998. évi XXVIII. Törvény az állatok védelméről és kíméletéről)
Az Állatok világnapja nagyon jó lehetőség arra, hogy mind a gyermekeket, mind a felnőtteket szembesítsük az embereknek az állatokkal kapcsolatos, sokszor tudatlanságból, nemtörődömségből adódó helytelen, máskor tudatos és rosszindulatú vagy éppen kegyetlen viselkedésével. Az állatok és az emberek fizikális és szellemi kapcsolata az emberiség történelme során elég ellentmondásos volt, de az elmúlt évszázadban egyértelműen erősen negatív irányba tolódott el. Ennek oka egyrészt a természet kíméletlen kizsákmányolása, a tudomány és a divat egyre erőteljesebb állatigénye, másrészt a haszonállatok és a lakásban tartott kedvencek számának óriási méretű felduzzadása. A problémák sűrűsödésével szerencsére világszerte erősödött a természet sorsáért aggódó, az emberi humánumot az állatokra is kiterjeszteni szándékozó akciók, mozgalmak, sőt ezek eredményeképpen a jogi szabályozások köre is. Megszülettek a nagy nemzetközi és a hazai természet- és állatvédelmi szervezetek is.
|