INFLUENZA STOP
2007.01.09. 21:36
Az egészségtan szakkörösök újabb témahetet szerveznek. Ezúttal egy nagyon aktuális témát választottak. A téli időszakban gyakoriak az influenza jellegű megbetegedések. Ezért tarjták nagyon fontosnak a megelőzést és az ismeretszerzést. A faliújságról és a honlapunkról is elolvashattok néhány információt e fertőző betegségről. Ha többet szeretnétek tudni, gyertek el pénteken a hatodik órában a védőnő előadására, aki további részletes információkkal szolgál nektek. Itt kérdezhettek is és azonnal szakértő választ kaphattok. Szintén az akciónk része, hogy az elkövetkező hetekben a szakkörösök papírzsebkendőt fognak árúsítani, azokra az esetekre, ha szükségetek lenne rá. Mindenkinek jó egészséget kívánnak a szervezők: a KIS EGÉSZSÉG FELÜGYELŐ EGYLET
Amit az influenzáról tudni kell
A betegség leírása
Az influenza vírusos megbetegedés, melyet láz, orrfolyás, köhögés, fejfájás, rossz közérzet, az orr és a légutak nyálkahártyájának duzzanata jellemez. Az influenzavírusok az egyéb légúti fertőzések kórokozóihoz hasonlóan a köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd közben keletkező légúti váladékcseppecskék révén, cseppfertőzéssel terjednek. A lappangási idő egy-három nap, ez alatt a megfertőzött ember még tünetmentes, de már terjeszti a betegséget. Nagy járványok ősszel és télen zajlanak, sok millió ember is fertőződhet.
A fertőző forrás a beteg, vagy a lappangási idő alatt vírushordozó ember. Az orron, vagy szájon át belélegzett vírusok lerakódnak a légutak nyálkahártyájában, behatolnak a sejtekbe és szaporodni kezdenek. Ez a folyamat a sejtek pusztulását eredményezi.
A betegség kezelése
A szövődménymentes influenza kezelése tüneti: ágynyugalom, lázcsillapítók (az aszpirin kerülendő!), C-vitamin, bő folyadékbevitel, szükség esetén orrcsepp és köhögéscsillapító. Az antibiotikumok a vírusok ellen hatástalanok, ezért ilyenkor szedésük felesleges. Szövődmény fellépésekor a kezelést antibiotikummal kell kiegészíteni, a beteg állapotától függően kórházi elhelyezés is indokolt lehet.
Megelőzés
Járványügyi teendők és intézkedések: ajánlatos az általános higiénés szabályok fokozott betartása, a beteg elkülönítése csecsemőktől és idős, beteg emberektől. Járvány esetén az ÁNTSZ rendelkezik a járványosztályok felállításáról, kórházi látogatási tilalmat rendelhet el, korlátozhatja a nyilvános összejöveteleket.
Védőoltások
A vírusok szerkezetében évről-évre bekövetkező változások miatt a gyógyszergyáraknak az adott évre aktualizált oltóanyagokat kell gyártani. A védőoltásokat a várható járvány előtti egy-három hónapban kell beadni, injekció formájában, általában a felkar izomzatába. A védettség a beadást követően kb. két héttel alakul ki teljesen. A védőoltás hatékonysága 85-90%-os. Az oltóanyag legyengített vírusokat tartalmaz. Mellékhatások ritkán alakulnak ki, és akkor is általában enyhék: rövid ideig tartó hőemelkedés, mérsékelt influenzaszerű tünetek, fájdalom és bőrpír az injekció helyén.
|